Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – Święto Patronalne 2017

2017-11-27 13:11:56

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, a tym samym święto patronalne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej jest wyjątkowym czasem. Pod królowanie Chrystusa stowarzyszenia oddają swoje życie. W ciągu roku dokonuje się to poprzez stałą formację, życie sakramentalne i nieustanne pogłębianie relacji z Nim, otwartość na działanie Ducha Świętego, by wskazywał jaka jest wola Boża, a następnie wypełnianie jej.

To zapraszanie Jezusa do wszystkich przestrzeni życia osobistego, rodzinnego i społecznego.

Skuteczność apostolstwa ludzi świeckich zależy od ich zjednoczenia z Chrystusem: Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze mnie nic nie możecie uczynić (J 15, 5). W wielu diecezjach święto patronalne połączone jest ze złożeniem przyrzeczeń członkowskich w obecności biskupa diecezji i uroczystym wyrażeniem gotowości pracy nad sobą, aby móc całym życiem wiernie służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, czynić dobro ludziom i być dobrym członkiem Akcji Katolickiej lub Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Krajowy Duszpasterz Młodzieży

Uroczystości rozpoczęły się Eucharystią sprawowaną o godz. 10.00 w siedleckiej katedrze pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy. Mszę Św. koncelebrowali m.in. ks. Wojciech Hackiewicz – diecezjalny asystent AK, ks. Wojciech Sobieszek – diecezjalny asystent KSM oraz asystenci kościelni obu stowarzyszeń.

W uroczystościach patronalnych uczestniczył Bp Marek Solarczyk- delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i przewodniczącym Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, który wygłosił homilię. – Skoro Chrystus jest naszym Królem, to Wy jesteście Królewnami i Królewiczami. Nie chodzi o bajkowe skojarzenia, ale realne obietnice wynikające z naszej wiary. Każdy z nas otrzymał dar bycia dzieckiem Boga i Jego dziedzicem -mówił do zgromadzonych.

-Niech Chrystus Król Wszechświata Was umacnia i prowadzi do tego wszystkiego, co będzie znakiem Jego panowania w Was i przez Was w świecie, który Was otacza- życzył młodym.

Po Eucharystii wszyscy udali się do  Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach, by uczestniczyć w dalszych obchodach. Na uroczystej akademii wręczono odznaki i legitymacje nowym członkom oraz dekrety do rady diecezjalnej oraz nominacje księży asystentów Akcji Katolickiej. Podczas spotkania wyróżniono Karolinę Kłoś za dziesięcioletnią służbę w zarządzie KSM oraz laureatów konkursu o bł. Karolinie Kózkównie z aplikacji Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Siedleckiej „Poleć z nami do Panamy”.

Część artystyczną akademii uświetniła projekcja fragmentów filmu „Z Wilna do Nieba” oraz koncert zespołu „IMAS”, laureata tegorocznego „Hosanna Festival”.

 

 

Nowi członkowie

26 listopada 2017 roku w katedrze siedleckiej uroczyste przyrzeczenia złożyło 16 młodych, członków oddziałów KSM :

Marta Świątek i Szymon Przybysz z parafii pw. Trójcy Świętej w Borowiu,

Jakub Nowak z parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie,

Robert Karwowski i Daniel Wysokiński z parafii p.w. MB Częstochowskiej w Krzesku,

Klaudia Walczuk z parafii p.w. Bożego Ciała,

Amadeusz Aniszewski z parafii p.w. św. Jana Pawła II,

Jakub Mikiciuk, Paulina Sawicka i Weronika Soszyńska z parafii p.w. św. Józefa

Julia Adamczyk, Jakub Boruta, Lukas Grabek i Jakub Kiełczykowski z parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Siedlcach oraz

Patruk Szczeblewski i Aleksandra Wójcik z parafii p.w. Zwiastowania Najświętszej Mari Panny w Żelechowie.

Zwiastun Dobrej Nowiny

Od 2012 roku Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Siedleckiej  przyznają nagrodę osobom  świeckim, wyróżniającym się na polu szeroko pojętej ewangelizacji i kultury inspirowanej Ewangelią.  „O jak są pełne wdzięku na górach nogi zwiastuna radosnej nowiny, który ogłasza pokój, zwiastuje szczęście, który obwieszcza zbawienie, który mówi do Syjonu: Twój Bóg zaczął królować.” Iz 52,7 Statuetka przedstawia gołębicę z gałązką oliwną w dziobie, na którą pada blask ognistych języków z dnia Pięćdziesiątnicy to ręcznie wykonana rzeźba ceramiczna autorstwa artysty plastyka p. Grzegorza Mikulskiego z Garwolina.

Kapituła nagrody ”Zwiastun Dobrej Nowiny 2017” w tym roku uhonorowała twórców dokumentalnego obrazu „ Z Wilna do nieba”, poświęconego sylwetce biskupa Ignacego Świrskiego. W uzasadnieniu przyznania nagrody podkreślono wagę pierwszego filmowego dokumentu o biskupie Ignacym Świrskim w kontekście zbliżających się obchodów 200- lecia diecezji siedleckiej oraz podjęcia przez Kościół  Siedlecki starań o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego kandydata na ołtarze biskupa Ignacego Świrskiego.  Asystent Diecezjalny Akcji Katolickiej Ks. Wojciech Hackiewicz w okolicznościowej laudacji podkreślił, iż nagroda jest  wyrazem wdzięczności pod adresem wszystkich, którzy przyczynili się do powstania filmu, na czele z trzema najważniejszymi osobami – reżyserami Mirosławem Krzeszkowski, Janem Świrskim oraz pomysłodawcą  i producentem filmu Maciejem Świrskim wraz z „Redutą Dobrego Imienia”. Nagrodę w imieniu twórców filmu odebrał Maciej Świrski. 

Ilona Trojnar

Fotorelacja:

https://web.facebook.com/pg/Katolickie-Stowarzyszenie-M%C5%82odzie%C5%BCy-Diecezji-Siedleckiej-217440538448035/photos/?tab=album&album_id=684485811743503

foto 1.  Angelika Szczygiełfoto 6.  Angelika Szczygiełfoto 7.  Angelika Szczygiełfoto. Ewa Urbanek 2foto 8.  Angelika Szczygieł