Zjazd Diecezjalny 2016 – relacja

2016-11-21 09:11:54
foto. Aleksandra Skiebniewska

Obchodzona corocznie w ostatnią niedzielę roku liturgicznego Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata to również Święto Patronalne Katolickiego Stowarzyszenie Młodzieży (jak i Akcji Katolickiej). Kandydaci składają wówczas w czasie uroczystej Mszy Świętej przyrzeczenie i stają się członkami KSM. Tradycją jest, że w sobotę poprzedzającą ten dzień organizowany jest Zjazd Diecezjalny naszego stowarzyszenia. W tym roku został on połączony również z dniami skupienia przed przyrzeczeniem.

Skupienie rozpoczęło się w piątek, 18 listopada. Udział w nim jest obowiązkiem dla kandydatów pragnących złożyć przyrzeczenie, natomiast zjawiło się również wiele członków i sympatyków KSM, którzy chcieli przygotować się do swojego święta w atmosferze diecezjalnej wspólnoty.

Dni skupienia poprowadził ksiądz Krzysztof Krzaczek z Archidiecezji Lubelskiej, gdzie pełni rolę zastępcy diecezjalnego asystenta KSM. Ksiądz Krzysztof wie wiele o duchowości  naszej wspólnoty, gdyż sam przez wiele lat w niej wzrastał. W piątkowych konferencjach poruszony został między innymi temat ewangelicznej radości. To naśladowanie Chrystusa jest najlepszą drogą do pełni radości – nie stanowi ona drogi do smutku czy cierpienia. Jak mawiał święty Jan Bosko:  „Szatan boi się ludzi radosnych!”. Oczywiście, słowa o radości wprowadziliśmy w czyn, wielbiąc Pana śpiewem i uśmiechem!

Oprócz konferencji, uczestniczyliśmy także w adoracji Najświętszego Sakramentu, podczas której rozważania dotyczyły przede wszystkim szczerości w relacji z Panem Bogiem. Jednym z fundamentów do jej budowy jest właśnie prawda, stałość i odwaga w wierze.

W piątkowy wieczór młodzież kandydacka przystąpiła również do testu dotyczącego wiedzy o KSM. Pomimo stresu towarzyszącemu egzaminowi kolejnego dnia okazało się, iż każdy zdał go pozytywnie!

Sobotnie nauki związane były głównie z odpowiedzialnością za stowarzyszenie i zadaniami, jakie stoją we współczesnym świecie przed młodymi katolikami. Mówiliśmy też o treści przyrzeczenia i jej znaczeniu.

Jeszcze tego samego dnia, po południu rozpoczął się Zjazd Diecezjalny, na który przybyli przedstawiciele wielu oddziałów KSM z całej diecezji. Pierwszym punktem była oczywiście wspólna Eucharystia pod przewodnictwem diecezjalnego księdza asystenta Adama Pietrusika i księdza Jakuba Kozaka – asystenta oddziału KSM przy parafii Świętego Jana Pawła II w Siedlcach.

Po Mszy Świętej udaliśmy się na obrady. Zostały odczytane sprawozdania z działalności rocznej i udzielono absolutorium Zarządowi Diecezjalnemu.  Przedstawił również inicjatywy na kolejny rok, wśród których największą rolę odgrywa Diecezjalna Szkoła Lidera KSM. Jej zadaniem będzie rozwój członków Stowarzyszenia i przygotowanie ich do prowadzenia pracy organizacyjnej na szczeblu nie tylko parafii, ale i diecezji.

Dużo emocji wzbudziła w uczestnikach zjazdu konferencja księdza Sławomira Arseniuka, który – na podstawie fragmentu z drugiego rozdziału Księgi Rodzaju  - mówił o ważności wspólnoty w życiu każdego człowieka i o tym, jak nie dopuścić do jej rozpadu.

Sobotni wieczór spędziliśmy natomiast w Novym Kinie, gdzie obejrzeliśmy film „Jak Bóg da”. Z całą pewnością możemy go polecić każdemu zainteresowanemu kinem chrześcijańskim.

Wreszcie przyszła niedziela… O godzinie 10 w siedleckiej katedrze rozpoczęła się Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Kazimierza Gurdy. Ta Eucharystia była szczególnym przeżyciem dla 38 osób, które złożyły w jej trakcie przyrzeczenie: „Uroczyście przyrzekam pracować nad sobą, aby móc całym życiem wiernie służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, czynić dobro ludziom, być dobrym członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży”. Nowymi członkami KSM zostali:

  • Aleksandra Urbanek i Ewa Urbanek z Oddziału KSM w Jedlance;
  • Ewa Andrzejuk, Katarzyna Artyszuk, Anna Guzarow, Magdalena Jakoniuk, Karolina Rogulska i Paulina Rogulska – KSM Janów Podlaski;
  • Kamila Czołowska, Natalia Hermaniuk i Kinga Lewkowicz – KSM Komarówka Podlaska;
  • Paweł Cybulski, Izabela Pogonowska, Sylwia Sobiczewska, Huber Wysokiński i Jakub Żelechowicz – KSM Krzesk;
  • Agnieszka Dmowska, Milena Dmowska, Bartłomiej Dmowski, Paulina Piwowarska, Paweł Popowski i Daria Soczyńska – KSM Mokobody;
  • Karolina Krzyzińska i Ewelina Plak – KSM Ruda Wolińska;
  • Dominik Adamczuk, Beata Olszewska, Katarzyna Sikora, Jarosław Świderski i  Łukasz Waszczuk – KSM Siedlce (par. pw. Św. Jana Pawła II);
  • Weronika Gurba, Michał Klimiuk, Dorota Ratuska, Natalia Sidor, Paweł Szyszkowski i Beata Wielgórska – KSM Siedlce (par. pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus);
  • Diana Bogdańska, Weronika Bogusz, Magdalena Dudzik – KSM Żelechów.

- „Świadomość tego, że jest się oficjalnym członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży daje poczucie satysfakcji, a zarazem odpowiedzialności. Skupienie pozwoliło nam wszystkim wyciszyć się przed tym ważnym momentem, jakim jest przyrzeczenie oraz zrozumieć jego istotę. Mam nadzieję, że złożenie przyrzeczenia pozwoli mi jeszcze bardziej rozwijać się w wierze w Chrystusa” – powiedziała po Eucharystii nowa druhna KSM, Ewelina z oddziału przy parafii Świętego Andrzeja Boboli w Rudzie Wolińskiej.

Ostatnim puntem tego KSM-owego weekendu była uroczysta gala w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach zorganizowana wspólnie z Akcją Katolicką. Nowi członkowie KSM otrzymali z rąk biskupa legitymacje i znaczki, została przyznana już piąta statuetka „Zwiastun” – tym razem trafiła do rąk pani Ewy Strok, która od lat pracuje nad upamiętnieniem męczeńskiej śmierci Unitów Drelowskich. Na koniec odbył się koncert laureatów tegorocznej edycji Hosanna Festival – Karoliny Kozłowskiej i Konrada Sikory.

Miejmy nadzieję, że nowi druhowie będą wiernie służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Prosimy o modlitwę w ich intencji, aby na Bożą miłość, wezwanie i posłanie z odwagą odpowiadali: GOTÓW!

 

Mateusz Krzyziński

 foto aleksandra Skibniewska (2) foto M. Jabłkowska (1) foto M. Jabłkowska (2) foto M. Jabłkowska (3) foto M. Jabłkowska (4) foto M. Jabłkowska (6) foto. Aleksandra Skiebniewska