Od nowego Asystenta słów kilka – czyli rozmowa z ks. Wojciechem Sobieszkiem

2017-07-26 15:07:53
słowo  (3)

Kiedy Ksiądz po raz pierwszy zetknął się ze Stowarzyszeniem?

 

Z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży zetknąłem się po raz pierwszy w Liceum. Wtedy to wraz z moimi koleżankami i kolegami należeliśmy do KSMu w Janowie Podlaskim. Pamiętam, że asystentem KSMu był wtedy ks. Bogusław Filipiuk, a po nim ks. Paweł Wiatrak. Byli to kapłani, którzy w ogóle mieli wpływ na wybór mojej drogi w kapłaństwie. A skoro wywarli na mnie tak silne wrażenie, to znaczy, że i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży musieli otaczać szczególną opieką.

Następnie już jako kapłan byłem asystentem KSMu w parafiach, w których posługiwałem. Były to odpowiednio: Górzno i Garwolin – parafia Przemienienia Pańskiego.

 

Jak Ksiądz zareagował na decyzję Księdza Biskupa o nominacji na diecezjalnego asystenta KSM?

Decyzja Księdza Biskupa była dla mnie zaskoczeniem. Wraz z nominacją dotyczącą asystenta KSMu zostałem mianowany Diecezjalnym Duszpasterzem Młodzieży. Obie decyzje wprawiły mnie w zdziwienie. Pierwsza myśl, która przyszła mi do głowy to pytanie: „Dlaczego ja? Czy jestem odpowiednią osobą?” Te pytania obecne były w mojej głowie do pewnego momentu. Mianowicie podczas Jerycha Młodych, w czasie Eucharystii, Ks. Bp Piotr Sawczuk w homilii powiedział zdanie, które zapadło mi w pamięci. Mówiąc o dzieciach z Fatimy, Hiacyncie i Franciszku, zauważył, że zapewne dzieci zastanawiały się czy są odpowiednimi osobami, ale posłuszeństwo i pokora, sprawiły, że podołały zadaniu. Posłuszeństwo i pokora – tego potrzebuję i proszę o chociaż krótką modlitwę w mojej intencji, abym był pokorny i posłuszny.

 

Jakie kierunki rozwoju dla KSM naszej diecezji Ksiądz zauważa?

Chciałbym, aby młodzież należąca do KSMu miała świadomość tego, do jakiego należy Stowarzyszenia. Myślę tutaj o formacji. Warto, aby osoby, które w parafiach mienią się KSMem przeszły szkolenia formacyjne. Jest to bardzo ważne w zapoznaniu się z tożsamością naszej wspólnoty. I stanowi to pewnego rodzaju preludium w zapoznaniu się ze Stowarzyszeniem oraz złożenia przyrzeczeń członkowskiech.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jest grupą młodych, którym się coś chce. Pamiętam, jak na jednej z parafii wraz z młodymi powtarzaliśmy: Nie bądź łoś – zrób z nami coś. Pragnę, aby Stowarzyszenie nie zamykało się w swoich salkach, podczas czwartkowych czy piątkowych spotkań, ale aby KSM ewangelizował swoich kolegów i koleżanki. Czy to w swoich miejscach zamieszkania, czy to w szkole, czy to podczas wyjazdów. Potrzeba do tego osobistego świadectwa, dlatego niewątpliwie ważne są tutaj inicjatywy proponowane przez Zarząd Diecezjalny, ale nie możemy zapominać o osobistym, codziennym formowaniu swojego sumienia. Odpowiadając na hasło roku duszpasterskiego: Idźcie i głoście wraz z Maryją podejmiemy wątek ewangelizacji.

 

Czy ma Ksiądz już jakieś plany dla funkcjonowania Stowarzyszenia w diecezji?

Planów mam już kilka. Najpierw zaproponujemy spotkania dla młodzieży w dniu wspomnienia patronów młodych, tj. 18.09 we wspomnienie św. Stanisława Kostki i 18.11. we wspomnienie bł. Karoliny.

Następnie uważam, że warto propagować i reklamować sprawy Boże. Co to oznacza? Podczas obozu KSMu w Broku założyliśmy profil KSM Diecezjalnego w aplikacji Snapchat. Wpisując: KSM_Siedlce – możemy śledzić wpisy naszego KSMu Diecezjalnego. Zachęcamy, aby każdy oddział miał swoje konto? Abyśmy mogli dzielić się dobrem, które tworzymy. Sądzę, że uda nam się stworzyć aplikację na Androida i iOS KSM Diecezjalnego. W trybie dostępnym dla wszystkich będzie można oglądać działania w poszczególnych KSMach naszej Diecezji. Natomiast po rejestracji w aplikacji, będą dostępne informacje dla konkretnych oddziałów. W aplikacji będzie można zapoznać się z ideą Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, poznać patronów, zasady funkcjonowania, hymn i wiele innych.

Do tego, myślę że mogę zdradzić rąbek tajemnicy, iż pod koniec września zorganizujemy dzień wspólnoty Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Kiedy i gdzie się on odbędzie podamy w późniejszym terminie, ale chciałbym, aby stało się to naszym stały punktem formacji. Abyśmy co roku, w oddziałach, które będą prężnie działać spotkali się na wspólnej modlitwie i zabawie.

Pewne pomysły rodzą mi się z dnia na dzień, zachęcam, aby obserwować nasze propozycje w Internecie, na naszych stronach internetowych. Jest też wiele inicjatyw, które mają swoją markę i rozgłos. Mam tu na myśli chociażby Hosanna Festiwal. Już dziś zapraszam na ten koncert i muzyczne święto młodych katolików.

Równolegle z posługą diecezjalnego asystenta KSM został Ksiądz również mianowany  Diecezjalnym Duszpasterzem Młodzieży. Czy ma już Ksiądz jakąś wizję funkcjonowania tego duszpasterstwa?

 

Odnośnie do duszpasterstwa młodzieży najbliższe 1,5 roku, a nawet prawie 2 lata będą dotyczyły Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Konkretne działania zostały już podjęte
i od września zaczniemy dosyć poważnie przedstawiać swoją wizję Panamy. W związku
z 200leciem naszej Diecezji młodzież będzie mogła odwiedzić ważne miejsca związane
z historią naszego Kościoła. Do tego będziemy cały czas realizować wezwanie Ojca Świętego Franciszka do tego, aby zejść z kanapy, założyć buty i odkrywać piękno Bożego świata i tym pięknem i tą wizją dzielić się z najbliższymi.

Podpowiem, że wśród tych, którzy zaangażują się w nasz diecezjalny program będzie można jako jedną z nagród wygrać bezpłatny wylot do Panamy podczas Światowych Dniach Młodzieży.

 

Czy dostrzegając potencjał wielu KSM-owiczów, będzie ksiądz chciał ich zaangażować
w pracę na rzecz duszpasterstwa młodych?

Program Duszpasterstwa Młodzieży koresponduje z działaniami KSMu. W tym znaczeniu, że Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży pełni niejako rolę służebną wobec działań młodzieży pojmowanych w ogóle. I tutaj zgodnie z programem KSMu będziemy chcieli rozwijać młodzież na 3-ch płaszczyznach. Jakie to płaszczyzny? W jaki sposób KSM będzie mógł współdziałać w duszpasterstwie młodych? I co trzeba będzie zrobić, żeby wygrać wylot do Panamy i inne bardzo wartościowe nagrody? O tym wszystkim już wkrótce. Zachęcamy do śledzenia Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Siedleckiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Siedleckiej na Facebooku J