Co jest we mnie?

Projekt organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Siedleckiej.  Nazwa nawiązuje do wiersza K.K. Baczyńskiego, w którym pisze o Ojczyźnie Polsce jako części swego wnętrza.  Tytuł jest prowokacją do zadaniem sobie pytania co znaczy dla mnie Ojczyzna? Co znaczy dla mnie wolność? Jakim Polakiem czuje się?


Projekt w pewien sposób składa się z czterech części:

I. Konkurs fotograficzny „z flaga w tle”.

II. Budowanie flagi.

III. Gra terenowa po mieście.

IV. Konkurs pieśni patriotycznej.

Głównym dniem obchodów będzie 11 listopada. Rozpoczniemy oficjalnymi uroczystościami miejskimi, po czym wspólnie ze wszystkimi zgromadzonymi zbudujemy ogromną flagę z flag przyniesionych przez mieszkańców i gości. Pragniemy pobić rekord Polski w najdłuższej fladze narodowej. Kolejnym punktem jest gra terenowa po mieście. Celem, której jest pogłębienie wiedzy historycznej małej Ojczyzny i atrakcyjne spędzenie wolnego czasu.

Następnie spotkamy się w Centrum Kultury i Sztuki na przeglądzie pieśni patriotycznej szkół gimnazjalnych i uroczystym rozwiązaniu konkursów fotograficznego, połączonego z wystawą wszystkich prac i gry terenowej.

 

Kto może wziąć udział w konkursach?

W konkursie fotograficznych nie ma granic wiekowych, każdy może wziąć . W konkursie pieśni patriotycznej dopuszczamy do 10 szkół gimnazjalnych z terenu naszej diecezji- liczy się kolejność zgłoszeń. W grze terenowej również brak granic wiekowych, jedynym zastrzeżeniem jest zespół, który tworzą 3 osoby. Brak ograniczeń wynika z zachęcenia jak największej liczy osób do wzięcia udziału. Dla niezdecydowanych zachęta niech będą nagrody; tablica interaktywna, aparat fotograficzny o wartości 2000zł, GPSy, edukacyjne gry komputerowe, koszulki i nagrody niespodzianki!

 

Jaki jest cel projektu?

Oczywiście wychowanie do patriotyzmu i podtrzymywanie tradycji narodowych. Pragniemy  zmotywować  ludzi, szczególnie młodych do prezentowania postawy szacunku wobec symboli narodowych, a także uwrażliwić uczestników na obecność barw narodowych w przestrzeni publicznej, budzenie artystycznej świadomości, wychowanie  do aktywnego spędzenia czasu, nauka wyrażania siebie poprzez sztukę jaka jest fotografia

 

Dlaczego taki projekt?

Zauważamy ogromną potrzebę promowania patriotyzmu i podtrzymywania tradycji narodowych wśród wszystkich Polaków. Widoczna jest nieznajomość hymnu narodowego przez niektórych ludzi oraz obojętność lub niechęć wywieszania flag narodowych choćby przy okazji świat narodowych. Ponadto zanika zainteresowanie historią i miłością do Ojczyzny. Chcemy na nowo obudzić ducha patriotyzmu w ludziach, zwłaszcza w młodym pokoleniu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *